Okna energooszczędne to nowoczesny model stolarki okiennej. Są one coraz częściej wykorzystywane i można je zobaczyć na wielu reklamach. Czy jednak wszystkie ich właściwości są dobrze znane? W tym tekście postaramy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości i pytania.
Podstawowe elementy okna energooszczędnego
W handlu dostępnych jest wiele rodzajów okien z naklejką “energooszczędne”. Które wybrać? Czym się kierować przy zakupie? Dzięki zastosowaniu systemów wieloszybowych (składających się z trzech lub nawet czterech szyb) można sprawić, że koszty ogrzewania domu będą mniejsze. Coraz popularniejsze systemy z trzema szybami są obecnie najlepszym wyborem. Natomiast systemy czteroszybowe są zdecydowanie cięższe, cztery tafle szkła sprawiają także, że okno zniekształca obraz i przepuszcza mniej światła. Szyby są najistotniejszą częścią okna i one odpowiadają za skuteczność izolacyjną okna. Drugim elementem, o którym często się zapomina, to ramka dystansowa, która rozdziela tafle szyb. Powinna być zrobiona z tworzywa sztucznego lub szlachetnej stali. W systemach energooszczędnych nie może być aluminiowa. Przestrzenie między ramkami powinny być wypełnione gazem – najczęściej używane to argon i krypton. Najlepsze właściwości termoizolacyjne ma krypton, niestety jest najdroższym gazem wykorzystywanym w produkcji okien energooszczędnych.
Okna dbające o nasz portfel
Oszczędzanie energii nie tylko przekłada się na stan naszych finansów. To także, dbanie o nasze środowisko, świadomość ekologiczna czy chęć zdrowszego życia. Okna energooszczędne, które są montowane w wielu budynkach, dają wymierne oszczędności każdemu właścicielowi domu czy instytucji. Niejedna firma z Gdańska, Poznania czy Warszawy dzięki oknom energooszczędnym zaoszczędziła spore środki, które mogła przeznaczyć na innowacyjność i rozwój. Aby mieć pewność, że okna, które chcemy zamontować, są naprawdę energooszczędne, powinniśmy poszukać certyfikatu potwierdzającego parametr przenikalności cieplnej. Uw (parametr dla całego okna) jest najważniejszym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę, ponieważ mówi nam o całości konstrukcji i jej właściwościach. Im wartość Uw jest niższa, tym okno “cieplejsze”. Uw dla okien fasadowych nie może przekraczać 0,9 W/m²K (dla porównania, stare drewniane okna współczynnik Uw mają na poziomie 3 W/m²K).
Okna energooszczędne produkowane są przez wielu producentów. Przy wyborze producenta warto zwrócić uwagę na kwestie certyfikatów. Najważniejsze zagadnienia to:
- czy certyfikat został wydany przez znaną instytucję badawczą,
- czy certyfikat wystawiony został na całe okno (Uw), a nie tylko na szybę (Ug),
- czy przedstawiany certyfikat dotyczy tego okna, które mamy zamiar kupić (z tymi szybami, profilem i ramką dystansową).
Ciepły montaż okna
Nawet najlepsze okno trzyszybowe nie spełni swojej energooszczędnej funkcji, jeśli nie będzie właściwie i skutecznie zamontowane. Taką gwarancję daje jedynie tak zwany ciepły montaż. Aby okno spełniało parametry przenikalności cieplnej, musi być odpowiednio osadzone, a jego połączenie z murem fachowo uszczelnione. Najogólniej mówiąc, ciepły montaż ma za zadanie chronić warstwę izolacyjną okna z obu stron. Zabezpiecza nas to przed utratami ciepła w pomieszczeniu, przed zawilgoceniem i zagrzybieniem. Technologia ciepłego montażu jest droższa od tradycyjnej. Jednakże w obliczu faktu, że okna to inwestycja długoterminowa, warto zabezpieczyć te elementy domu, by służyły nam jak najdłużej.
Okna energooszczędne to przyszłość budownictwa. Ich właściwości termoizolacyjne pomagają nam oszczędzać energię, a poprzez to mieć realny wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia naszej planety.