Jak przebiega leczenie arytmii serca? 

Jak przebiega leczenie arytmii serca? 

Arytmią serca nazywamy zaburzenia tempa lub regularności bicia serca. Arytmia w niektórych przypadkach przebiega bezobjawowo, ale nierzadko może stanowić także zagrożenie dla życia. Czym dokładnie jest arytmia serca i jak przebiega jej leczenie? Zobacz, co warto wiedzieć o arytmii serca. 

Na czym polega arytmia serca? 

U zdrowego dorosłego człowieka częstość akcji serca wynosi od 60 do 100 uderzeń  na minutę. Co ważne, praca mięśnia sercowego jest rytmiczna i nieprzerwana. Za właściwą pracę serca odpowiada węzeł zatokowy. Wytwarza on impulsy elektryczne, które sprawiają, iż nasze serce pracuje. Czasem zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu, węzeł zatokowy nie wytwarza tych impulsów. Wychodzą one wówczas z przedsionków lub z komór serca. Taka sytuacja powoduje, że serce może bić zbyt wolno, lub za szybko i nieregularnie. W takim przypadku mówimy o arytmii serca. 

Kiedy wartość pulsu wynosi poniżej 60 uderzeń na minutę, mówimy o bradykardii. Warto jednak zaznaczyć, że u sportowców spowolnione bicie serca jest zjawiskiem naturalnym i nie musimy się go obawiać. Co więcej, bradykardia zazwyczaj przebiega bezobjawowo i z tego względu często się jej nie leczy. Może jednak się zdarzyć, że dolegliwość  na tyle utrudnia funkcjonowanie, że u pacjentów stosuje się wszczepienie rozrusznika serca. Natomiast przyspieszony puls, powyżej 100 uderzeń na minutę, to tachykardia. Leczenie w tym przypadku wygląda nieco inaczej. 

Jak przebiega leczenie arytmii serca? 

W przypadku łagodnej arytmii serca nierzadko wystarczy zmiana stylu życia na zdrowszy. Kluczowa jest między innymi regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. Natomiast jeśli u pacjenta występują poważniejsze zaburzenia, to leczenie obejmuje bardziej inwazyjne metody. Do nich należy między innymi terapia farmakologiczna, wszczepienie kardiowertera/defibrylatora, czy przeprowadzenie kardiowersji. W takim przypadku kluczowy staje się stały monitoring pracy serca – do tego służy domowe urządzenie do EKG https://arytmiaserca.pl/produkt/kardia-mobile-6l/. Dzięki urządzeniu Kardia Mobile 6L (jest to sześciokanałowe EKG) możesz w prosty sposób kontrolować, czy rytm Twojego serca jest prawidłowy. Urządzenie pokaże także, czy występują zaburzenia, na przykład migotanie przedsionków, które jest główną przyczyną udarów.  

Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu możesz je stale mieć przy sobie. Co ważne, łączy się z darmową aplikacją, którą możesz ściągnąć na telefon, czy tablet i bez problemu przeglądać swoje wyniki, czy nawet wysłać do swojego lekarza w celu dalszej analizy.