Turbosprężarki – najczęstsze problemy i naprawa awarii

Turbosprężarki – najczęstsze problemy i naprawa awarii

Samochody to jedne z najwspanialszych wynalazków wymyślonych przez człowieka. Dzięki pojazdom możemy w szybkim tempie przemieszczać się z miejsca na miejsce. Na przykład do pracy, sklepu czy szkoły. Przez dekady i lata samochody zmieniały się nie tylko pod względem wizualnym, ale również pod względem ergonomiczności oraz innowacyjności. Szczególnym zagadnieniem w kontekście tej ostatniej okazuje się silnik z turbosprężarką. Osoby pracujące nad sprawnością aut już dawno dowiodły, że sprężarki klimatyzacji czy turbosprężarki pozytywnie wpływają na pracę samochodu. Niemniej jednak o auto wyposażone w takie elementy trzeba odpowiednio zadbać. Niepoprawna eksploatacja pojazdu z silnikiem i turbiną prowadzi w efekcie do – często nieodwracalnych – awarii. Jak zatem dbać o auto? Czym jest tak zwana regeneracja turbosprężarek i kiedy trzeba się na nią zdecydować? Odpowiedzi na te pytania – wbrew pozorom – nie są skomplikowane i trudne.

 Naprawa turbosprężarek

Jeśli turbosprężarka ulegnie uszkodzeniu, niezbędna będzie jej naprawa. Jak się okazuje, naprawa turbosprężarek nie jest prosta, a tego typu usługi świadczone są wyłącznie przez doświadczonych i profesjonalnych mechaników samochodowych. Jeśli regeneracja będzie możliwa, osoba pracująca w warsztacie z pewnością nas o tym poinformuje. Niestety często starą, uszkodzoną część należy wymienić na nową. W takich sytuacjach przywrócenie auta do formy będzie nas kosztowało – niestety – o wiele więcej. Zazwyczaj drobne usterki da się jednak szybko naprawić, a odpowiednia pielęgnacja silnika z pewnością zapobiegnie podobnym problemom w przyszłości.

Przyczyny uszkodzeń silnika z turbosprężarką

Olej to jedna z głównych przyczyn awarii związanych z turbosprężarkami. Na szczęście regeneracja turbosprężarek jest możliwa także w takich sytuacjach. Za poszczególne uszkodzenia może odpowiadać:

– niewłaściwe ciśnienie oleju (należy sprawdzać je regularnie),

– niewłaściwy poziom oleju (ów poziom należy także monitorować i uzupełniać),

– zły olej (często chcemy na nim zaoszczędzić dzięki tanim zamiennikom, jednak często takie zachowanie przynosi odwrotne rezultaty; warto zatem inwestować w auto także pod tym względem),

Poprawne dbanie o samochód z turbosprężarką

Okazuje się zatem, że naprawa turbosprężarek nie musi spędzać nam snu z powiek. Wystarczy dobrze dbać o samochód, by uniknąć przykrych i kosztownych napraw (bądź wymiany zepsutej części na nową). Warto pamiętać przede wszystkim o wspomnianym już w poprzednim akapicie oleju. Jeśli będziemy monitorować optymalne ciśnienie oraz poziom oleju w silniku, powinniśmy zminimalizować ryzyko pojawienia się jakiejkolwiek usterki związanej z turbosprężarkami. Podczas wizyty w warsztacie samochodowym należy wypytać mechanika o to, jak jeszcze obchodzić się z pojazdem wyposażonym w turbinę.

Szereg porad zamieszcza się również w sieci internetowej. Każdy kierowca powinien bowiem wiedzieć, jak traktować swoje auto. Wbrew pozorom zadbanie o samochód nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z pojazdami wyposażonymi w turbosprężarki.