Historia lamp – od nafty do diody led

Historia lamp – od nafty do diody led

Nasi rodacy mają ogromny wkład jeżeli chodzi o rozwój lamp ,a wyjątkowo jeżeli chodzi o osiągnięcia na polu wynalezienia lampy naftowej ,jak dorobek Ignacego Łukasiewicza. Ten genialny aptekarz w 1852 roku wydestylował ropę w takim stopniu, że wytrącił z niej naftę i co za tym idzie uzyskał materiał, którym można zasilać lampę.

Niecały rok po tej czynności w szpitalu w Lwowie, w którym pracował już świeciło jasne ciepłe światło, które emitowały lampy naftowe.

Mało tego, postanowił inwestować w wydobywanie ropy naftowej oraz destylację tak, aby rozwijać swój wynalazek i zdobyć sławę na tym polu. Posiadamy też ciekawy obiekt, jeśli chodzi o same lampy naftowe w naszym kraju, gdyż to właśnie w naszym kraju, konkretniej w Krośnie Odrzańskim znajduje się najbogatsze w eksponaty muzeum lamp naftowych, liczące sobie ponad 5 tys. egzemplarzy ! Nie da się również ukryć, że odkrycie naszego rodaka w kwestii destylacji zainicjowało trwający do dziś biznes przemysłu naftowego, który rozrósł się do ogromnych rozmiarów. Samo odkrycie było też niemałą oszczędnością ,z racji tego, że koszt nafty nie był przesadnie wielki, tak więc było na nie stać każdego ,nafta to produkt o wiele tańszy, niż olej, czy tłuszcz.

Pierwsze eksperymenty ze stworzeniem lampy nie były pozbawione goryczy niepowodzeń, Łukasiewicz wraz z kompanami przetestował paręnaście konfiguracji jeżeli chodzi o budowę konkretnych lamp, by dopiero po pewnym czasie uzyskać nadającą się do powszechnego użytku konstrukcję, która co ciekawe dawała światło równe dziesięciu zwykłym świeczkom. Lampy naftowe to w dużej mierze odwzorowanie anatomiczne lamp olejowych, które były powszechnie znane oraz używane długo przed wynalazkiem naszego rodaka, to też czerpały z dorobku poprzednich pokoleń. Było to niezbędne z racji możliwej eksplozji w źle skonstruowanej lampie.

Lampa to wynalazek prosty, lecz rewolucyjny. Światło emitowane przez owy wynalazek to efekt procesu spalania czy to rozmaitych typów oleju, czy to nafty, bądź benzyny a nawet acetonu. Pierwsze lampy tego typu przypominały budową kaganek i podobną rolę też pełniły. Z czasem ewoluowały w kierunku większej funkcjonalności oraz komfortowi użycia, skupiając w lepszy sposób światło oraz w wydajniejszy sposób spalając paliwo lampy. Pierwszymi lampami były lampy olejne ,mamą one za sobą długi staż . Tego typu lampy były wykorzystywane już w starożytnym Egipcie . Rzymianie budowali solidne lampy olejne z zastosowaniem konstrukcji z brązu. Jedna z najstarszych lamp olejnych to lampa ze szkła, która pochodzi z dziewiątego wieku z rejonów Persji. W ciągu wielu lat modele lampy ulepszały się wraz z szeroko pojętym rozwojem technicznym aż zostały w końcu wyparte przez energię elektryczną i żarówki. Historia lamp naftowych to z kolei wynalazek wspomnianego z początku Ignacego Łukasiewicza .Z początku lampy były urządzeniami dosyć prymitywnymi, lecz aż do czasu, gdy odkryto żarówkę udoskonalano je pokolenie za pokoleniem. Umożliwiały one komfortową pracę oraz wykonywanie wielu obowiązków ,co było wyjątkowo użyteczne dla szeroko pojętego postępu cywilizacyjnego oraz społecznego.

Przykładowo wynalazek Łukasiewicza umożliwił wykonywanie operacji nawet w środku nocy, w tym przypadku lampy bezsprzecznie przyczyniły się do ratowania ludzkiego życia. Główny rozkwit oraz wiek świetności lamp zasilanych czy to olejem, czy też naftą to dziewiętnasty wiek , wynalazek naszego skromnego aptekarza był do ujrzenia chyba na każdej ścianie domu w tamtych czasach i chyba każdy posiadał swój egzemplarz tego użytecznego źródła światła. Innym ciekawym wynalazkiem, gdy chodzi o historię lamp jest lampa gazowa. Około 1800 roku wynalazł ją z pochodzenia szkot , W.Murdoch. Odziwo skonstruował on ową lampę nie dla sławy i splendoru, bądź pieniędzy ,a jedynie dla uzyskania oświetlenia swojego mieszkania, co zainicjowało dopracowywanie oraz ogólny rozwój tego typu lampy przez doskonalenie samej lampy w sposób taki jak ulepszanie palnika, zwiększanie wydajności spalanego gazu ,a także odpowiednie skonstruowanie ujścia lampy tak by emitowała o wiele więcej światła, niż jej prototyp .

Ten typ lampy znalazł swoje zastosowanie głównie przy oświetlaniu miejsc takich jak parki, ogrody miejskie, skwery oraz ulice wielkich miast ,jak przykładowo Kraków , bądź Londyn. Lampy takie przeszły już do lamusa wraz z pojawieniem się pierwszych żarówek dostępnych dla każdego obywatela rozwiniętych krajów, natomiast wielu posiada jeszcze lampę gazową w swoim domu, lampą gazową jest na przykład lampa metanowa. Górnicy a także marynarze mają również spore doświadczenie jeśli chodzi o historię używania lamp. W pracach górniczych lampa zaczęła pełnić szalenie ważną rolę, wypierając klasyczne świeczki oraz pochodnie. Stosowanie na szeroką skalę lamp w górnictwie podniosło wydajność wydobycia urobku skalnego o aż 60 % co jest niebywałym wzrostem w tej szalenie istotnej gałęzi przemysłu wydobywczego, nie da się ukryć że kolejny już raz lampa przyczyna się do rozwoju naszej cywilizacji oraz poprawienia komfortu życia a także ułatwienia trudnych i mozolnych wcześniej prac ,zamieniając je na znacznie bardziej komfortowe. Przytoczeni tu górnicy oraz marynarze wyjątkowo upodobali sobie lampy karbidowe. Dawały one solidne zauważalne jasnomleczne światło, które było bardzo pomocne zarówno pod ziemią ,jak i na morzu do identyfikacji, nadawania sygnałów świetlnych, oraz prowizorycznemu doglądaniu ewentualnych zagrożeń dla kadłuba statku na wodzie.

Acetylen, który był „motorem napędowym” lampy karbidowej wydzielał się dzięki zmieszaniu karbidu ze zwykłą wodą, co czyniło ten typ lampy wyjątkowo tanią oraz uniwersalną w zastosowaniu ,co przełożyło się na bezpośrednie zainteresowanie nią. Ludzkość począwszy od pierwszego prymitywnego wykrzesania ognia, poprzez pierwsze eksperymenty z efektywnym rozpalaniem ognia przeszło 100 tysięcy lat temu, niewątpliwy przełom jakim były zapałki brnęła do odkrycia i ujarzmienia potencjału jaki płynął z zastosowania nowoczesnych jak na tamte czasy odkryć jakimi były lampy różnego typu. Jednak po odkryciu energii elektrycznej lampa jako taka nie zamarła i nie odeszła w zapomnienie . Żarówka, której odkrycie było przełomem to tak naprawdę również lampa, tak więc idąc dalej nie należy zapominać o tym, że nie do końca zapoczątkowała ona nową erę, co raczej przejęła pałeczkę, jeśli chodzi o uznanie ludzi i powszechność wykorzystania.

Wynalazek wybitnego samouka, jakim był Edison zrewolucjonizował branżę lamp. Dziewiętnasty wiek to już era lamp bazujących na energii elektrycznej. Jest to już potencjał nieporównywalny z prostymi lampami olejnymi oraz innymi modelami. , strumień świetlny najlepszych modeli tego typu już w początkowej fazie wytwarzania tych produktów to ponad 100 km , nie wspominając o atutach takich jak o wiele mniejsze zagrożenie pożarowe czy zupełny brak wydzielania jakichkolwiek oparów, dymów czy zapachów, co dawało i daje niewątpliwy komfort użytkownikowi. Pierwszą znaczącą lamą tego typu była lampa łukowa wykorzystywana między innymi w latarniach do nawigacji okrętów ,następnie jak grzyby po deszczu nadeszły lampy jarzeniowe, rtęciowe, sodowe oraz znane wszystkim jarzeniówki. Co ciekawe na naszych oczach zachodzi kolejna rewolucja jaką jest wypieranie żarówki, przez energooszczędne diody led.