Jak zostać programistą? Najważniejsze cechy każdego programisty

Jak zostać programistą? Najważniejsze cechy każdego programisty

Programista to bardzo popularny zawód w ostatnim czasie i coraz więcej osób chce zajmować się programowaniem w dużych firmach. Warto jednak wiedzieć, że nie każda osoba może zostać programistą. Dlaczego? Ponieważ na tym stanowisku niezbędne są nie tylko umiejętności techniczne, których można się nauczyć, ale także określone cechy charakteru i umiejętności miękkie. Jakie są najważniejsze cechy, które powinien posiadać każdy programista? Specjaliści z portalu highlab.pl odpowiedzą na to pytanie w poniższym artykule.

Cierpliwość

Programista powinien być cierpliwy, ponieważ w swojej pracy będzie musiał znajdować przyczyny problemu oraz je rozwiązywać. Rozwiązanie nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki, dlatego trzeba wykazać się dużą dozą spokoju. Programista nie raz musi dokładnie przejrzeć kod, aby rozwiązać błąd, który się w nim pojawił. Bardzo często trzeba podjąć wiele prób, aby aplikacja czy też strona znów działała bez zarzutu. Jeśli masz słabe nerwy, to taka praca może być dla Ciebie zbyt stresująca, szczególnie jeśli będziesz musiał działać pod presją czasu. Programiści wielu rzeczy uczą się na własnych błędach i rozwiązywaniu ich. Osoba na takim stanowisku musi być gotowa na długie godziny poszukiwania błędu w pozornie dobrze napisanym kodzie.

Chęć do nauki

Programista bez przerywy musi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę. Nie jest tak, że raz się czegoś nauczymy i to wystarczy już na zawsze. Pojawianie się nowych narzędzi i aktualizacji sprawia, że programista musi się szkolić i rozwijać swoje umiejętności bez przerwy. Jeśli chcesz, aby Twoja praca była efektywna, to musisz być na bieżąco ze wszystkimi zmianami i nowinkami. Osoby, które pasjonują się programowaniem, nie będą miały z tym problemu, a ciągła nauka jest dla nich przyjemnością. Tak naprawdę, aby zostać programistą, nie trzeba skończyć specjalnej szkoły. Takie stanowisko często zajmują osoby, które same uczyły się fachu i mają zapał oraz chęci do nauki programowania.

Pasja

Jeśli decydujesz się na naukę programowania tylko ze względu na wysokie zarobki, to szybko możesz poczuć wypalenie zawodowe. Programista powinien pasjonować się, tym co robi, ponieważ wtedy będzie się mu pracowało o wiele przyjemniej. Jeśli programowanie nie jest czymś, co sprawia Ci przyjemność to lepiej zająć się czymś innym. Programowanie na siłę tylko po to, aby zarobić dobre pieniądze, jest na dłuższą metę bez sensu i może powodować zbędny stres. Może się to negatywnie odbić nie tylko na Tobie, ale także na zespole, z którym przyjdzie Ci pracować.

źródło: highlab.pl