Dobry aparat w telefonie

Dobry aparat w telefonie

Jesteś zapalonym filmowcem i chciałbyś zawsze nosić swój sprzęt w kieszeni? To możliwe, ponieważ wiele modeli telefonów komórkowych oferuje świetną jakość nagrań. Przy wyborze konkretnego modelu zwróć uwagę na poniższe cechy aparatu w telefonie.

Nie daj się zwieść megapikselom

Sama wielkość matrycy – ilość megapikseli – nie mówi niczego o jakości zdjęć i wideo jakie otrzymamy robiąc je z użyciem danego modelu telefonu. Wielu producentów traktuje megapiksele jako hasło marketingowe, promując swoje aparaty jako posiadające 48, 63 lub nawet 108 Megapikseli.

Jeżeli jednak wciąż uważasz, że liczba megapikseli ma decydujące znaczenie, zobacz jak ten parametr wygląda w przypadku profesjonalnych aparatów fotograficznych, na przykład pełnoklatkowych lustrzanek. Przeważnie zastosowane tam matryce mają 12, 16 lub 24 Megapiksele. W zupełności wystarcza to do wykonania ostrego jak brzytwa, pełnego informacji zdjęcia.

Od tego parametru znacznie bardziej istotne są poniższe cechy.

Jakość obiektywu i fizyczna wielkość matrycy

Wielkość pikseli na matrycy definiuje ilość światła oraz informacji, jakie zostaną przez taką matrycę zapisane. Im większa matryca, tym wykonane z jej użyciem zdjęcia będą miały lepszą jakość. Jeżeli obiektyw aparatu jest wielkości główki szpilki, nie wykonamy nim zadowalających zdjęć nawet, gdy będzie posiadał 108MPix.

Obiektyw to bardzo ważny element każdego aparatu, również tego zastosowanego w telefonie komórkowym. Jego wysoka jakość z pewnością rzutuje na późniejszą cenę samego smartfona. Z pewnością najtańsze modele nie będą więc posiadały aparatu o wyśmienitych parametrach.

Jasność obiektywu, stabilizacja obrazu

Obiektyw zastosowany w każdym aparacie fotograficznym, także tym wbudowanym w nasz telefon komórkowy, powinien dostarczać sporej ilości światła do matrycy. Pozwoli to na wykonanie dobrego zdjęcia również w gorszych warunkach oświetleniowych – na przykład wewnątrz budynku, wieczorem, czy nawet w nocy. Klasyczne aparaty posiadają na matrycy piksele sporej wielkości, pozwala to na dobre naświetlenie ich. Smartfony mają o wiele mniejsze matryce, dlatego stosuje się w nich dość jasne (niespotykane w tradycyjnych aparatach) obiektywy. Dobrych zdjęć w gorszych warunkach możemy oczekiwać, kiedy jasność obiektywu to f=1.8, f=1,7 lub mniej.

Kolejnym sposobem na dostarczenie odpowiedniej ilości światła do matrycy jest wydłużenie czasu naświetlania konkretnej klatki. Niestety, w ten sposób zdjęcia i filmy mogą wyjść “poruszone”. Aby temu zapobiec, topowe aparaty w telefonach komórkowych posiadają stabilizację obrazu. Może być ona elektroniczna (za pomocą algorytmów oprogramowania) lub sprzętowa – mechanizm wbudowany w obiektyw działa trochę na zasadzie gimbala.

Dodatkowe akcesoria

Zewnętrzny stabilizator obrazu (np. gimbal, grip) to dobre rozwiązanie, nawet jeśli filmujemy z użyciem telefonu komórkowego. Pewny chwyt i sprzętowe stabilizowanie obrazu spowodują, że ujęcia będą płynne i nieporuszone.

Przy statycznych ujęciach warto zastosować statyw. W ten sposób w 100% ustabilizujemy nasze nagranie.