Kopia zapasowa jest bardzo ważna

Kopia zapasowa jest bardzo ważna

Wyobraź sobie sytuacje, w której jesteś odprężony i wieczorem chcesz sprawdzić czy są nowe komentarze na twoim blogu. Wpisujesz adres bloga w przeglądarce, klikasz enter i czekasz. Po chwili pojawia się pusta strona. Twój blog zniknął! Logujesz do panelu zarządzania hostingiem i zauważasz, że twój blog jest usunięty. Przez przypadek, pomyłkę usunąłeś swojego bloga. Co w takiej sytuacji robisz? Kopia zapasowa bazy danych – to jest twoim ratunkiem. Jednak wiele osób nie ma tego koła ratunkowego.

„Ja nie skasuję swojego bloga” – też tak myślałem. Jednak wiesz co? Nie musisz go kasować. Ja przeżyłem atak na swojego bloga – ktoś praktycznie go usunął. Teoretycznie wpisy były, jednak nie byłem w stanie się zalogować, a baza danych wyglądała hmm… „inaczej niż zwykle”.

Kopia zapasowych dzisiaj to konieczność. Jeżeli myślisz, że trzeba mieć ogromnego bloga, by się Tobą zainteresowali niewłaściwi ludzie, to jesteś w błędzie.

Nigdy nie wiesz kiedy kopia zapasowa bazy danych uratuje Ci tyłek.

Kopia zapasowa bazy danych – wtyczka wordpress?

Wiele razy widziałem polecane wtyczki do bazy danych. Oczywiście to lepsze niż nic, jednak według mnie to nie najlepsze rozwiązanie:

Wtyczki do robienia kopii zapasowej bazy danych mogą powodować problemy z funkcjonalnością bloga. Mi zdarzały się błędy, czytałem też kilka razy o nich przekonując się, że nie jestem wyjątkiem

Zajmują niepotrzebnie miejsce na serwerze – kopie bazy danych są robione na twoim hostingu, więc zajmują Ci miejsce

dlatego zamiast używać wtyczek do robienia kopii bazy danych polecam Ci to robić ręcznie.

Jak zrobić kopię zapasową bazy danych ręcznie

To jest łatwiejsze niż myślisz. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że musisz na niego poświęcić czas. Z reguły jednak raz na tydzień będzie wystarczającym zabezpieczeniem. W ostateczności możesz raz na miesiąc.

Żeby zrobić kopię bazy danych zaloguj się do php my admin
Następnie z boku wybierz bazę danych, która Ciebie interesuje

Wybierz odpowiednią bazę danych do zrobienia kopii zapasowej

Potem przejdź do eksport i wybierz szybką kopię

Trzy kroki i kopia zapasowa bazy danych będzie gotowa

To tyle! Chwila roboty a obejdziesz się bez zbędnych wtyczek i bez utraty miejsca na hostingu.

Wybierz odpowiedni hosting

Przyznam się, że w moich dwóch przypadkach ani razu nie miałem kopii zapasowej bazy danych. Za każdym razem moje cztery litery zostały uratowane przez hosting. I tutaj po raz kolejny pozytywnie zaskoczył mnie hosting linuxpl (mimo, że to tani hosting wielokrotnie przekonał mnie swoją jakością).

O ile dobrze zauważyłem, to oni robią kopię zapasową bazy danych codziennie. No chyba, że miałem szczęście i w dniu usunięcia swojego bloga akurat był dzień w którym robią kopię bazy danych. Bo straciłem tylko jeden wpis – opublikowany tego dnia, w którym usunąłem bloga.

Co więcej – hosting robi również kopie zapasowe plików. Po usunięciu bloga wydaje mi się, że robi ją raz na tydzień, albo raz na miesiąc (ale raczej na pierwsza opcja). To i tak według mnie wystarczająco dużo.

Dlatego upewnij się, że twój hostingodawca robi kopie zapasowe bazy danych. To jest bardzo ważna i przydatna funkcja. Jeżeli robi taką kopię zapasową bazy danych, to Ty teoretycznie możesz już nie robić jej we własnym zakresie (Zwłaszcza jeżeli robi ją codziennie).