Mój starszy telefon lub komputer działa wolniej – czy muszę go wymienić?

Mój starszy telefon lub komputer działa wolniej – czy muszę go wymienić?

W dobie powszechnej informatyzacji większość z nas korzysta z urządzeń elektronicznych takich jak komputery czy smartfony. Wykorzystujemy je do codziennych zadań: przeglądania Internetu, korzystania z usług bankowych, połączeń głosowych czy wideo, a także rozrywki. W związku z dużym stopniem skomplikowania i wielością zadań oraz aplikacji, po pewnym czasie urządzenia te zdają się pracować wolniej i mniej niezawodnie. Narzekamy na zbyt ospałe odświeżanie się ekranu naszego komputera, przycinające się odtwarzanie multimediów na smartfonie czy dłuższy czas uruchamiania aplikacji. W pewnym stopniu wynika to ze zwiększających się wymagań sprzętowych współczesnego oprogramowania, jednak w większości przypadków spowodowane jest zaśmieceniem naszego urządzenia.

Czy korzystałem z komputera/telefonu niewłaściwie?

Jeśli doświadczamy pogorszenia się komfortu pracy z komputerem lub smartfonem wcale nie musi to wynikać z tego, że użytkujemy go w sposób niewłaściwy. Jednak pomimo naszych najlepszych chęci oprogramowanie, z którego korzystamy powoduje, że na naszym urządzeniu (zarówno na smartfonie, jak i komputerze) odkładają się tzw. śmieci, które po dłuższym czasie mogą spowolnić działanie sprzętu. Nie wdając się w szczegóły techniczne – może to dotyczyć oprogramowania, które służy określonym, biznesowym celom, rozrywkowego – w tym gier, jak i samego systemu. Zarówno Windows, najpopularniejszy system operacyjny komputerów osobistych, jak i Android – jego mobilny odpowiednik po latach użytkowania stają się ospałe, przytłoczone nadmiarem danych. W naszym urządzeniu tworzą się i piętrzą zależności, które pierwotnie mając usprawniać jego pracę, a na dłuższą metę powodują, że korzystanie z komputera czy smartfonu staje się wręcz uciążliwe.

Nie muszę wymieniać sprzętu na nowy

Jeśli znajdujemy się w takiej sytuacji wcale nie musi to oznaczać, że jesteśmy skazani na wymianę sprzętu. Oczywiście kuszeni reklamami możemy czuć potrzebę zakupu najnowszego, jeszcze szybszego urządzenia, jednak wykonując kilka prostych czynności można uniknąć zbędnego wydatku i ponownie cieszyć się sprawnym laptopem czy smartfonem.

Odinstaluj niepotrzebne programy, wyczyść pamięć podręczną

Pierwszym krokiem powinno być pozbycie się nieużywanego przez nas oprogramowania. Na komputerze z systemem Windows możemy zrobić to klikając prawym przyciskiem myszy na nazwie aplikacji i wybierając „odinstaluj”. Czynność tą można wykonać także poprzez panel sterowania. Smartfon z systemem Android pozwala na deinstalację poprzez przytrzymanie ikony aplikacji i wybranie opcji usunięcia lub wybranie jej na liście aplikacji, w ustawieniach systemowych. Już to działanie może znacząco przyspieszyć nasze urządzenie, gdyż może między innymi spowodować, że wraz z włączeniem komputera czy smartfonu nie będzie uruchamiało się coś, czego od dawna nie używamy. Zwolni się też przestrzeń na dane. Kolejnym krokiem może być czyszczenie pamięci podręcznej. W systemie android wykonamy to dla każdej aplikacji osobno lub dedykowanym programem będącym częścią systemu operacyjnego. Komputer z Windows usunie zbędne pliki, gdy wybierzemy taką opcję w ustawieniach lub we właściwościach dysku komputera.

Ustawienia fabryczne/odświeżenie systemu

Jeśli powyższe działania nie pomogą w wystarczającym stopniu, to pozostaje nam przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. Smartfon z systemem Android posiada to rozwiązanie w ustawieniach systemowych (z powodów bezpieczeństwa będzie potrzebne podanie ustawionego przez nas wcześniej hasła do telefonu), komputer z najnowszym Windows podobnie – znajdźmy funkcję „odzyskiwanie”. Przywróci ona nasze urządzenie do ustawień początkowych i z dużym prawdopodobieństwem – do pierwotnej sprawności.

Zabezpieczenie danych

Korzystając z najbardziej radykalnych (lecz bezpiecznych) rozwiązań – jak powrót systemu do pierwotnych ustawień pamiętajmy, by zabezpieczyć nasze zdjęcia, dokumenty czy inne cenne dane. Nowe systemy oferują oczywiście zachowanie ich w przypadku odświeżania systemu, jednak w każdym wypadku warto posiadać własną kopię zapasową.

O czym jeszcze pamiętać?

Istotnym jest, by mieć bardzo ograniczone zaufanie do aplikacji oferujących przyspieszenie systemu. W szczególności te, których nie stworzył producent naszego komputera czy smartfonu mogą być na dłuższą metę szkodliwe i mając dostęp do naszych danych – wykorzystywać je niezgodnie z naszą wolą. Przeważnie nie będą też w stanie faktycznie przyspieszyć działania urządzenia.

Po wykonaniu czynności związanych z odświeżeniem systemu warto pamiętać, by w przyszłości instalować tylko takie oprogramowanie, które rzeczywiście wykorzystujemy. Każdy program wpływa na działanie systemu i ich nadmiar może go spowolnić na tyle, by znacząco obniżyć komfort użytkowania smartfonu czy komputera.