Jak zrobić własną grę komputerową?

Jak zrobić własną grę komputerową?

Jak zrobić własną grę komputerową?

Stworzenie gry wideo wymaga wiele wysiłku. Każda gra łączy w sobie wiele elementów artystycznych, od muzyki, przez grafikę, po animację i scenopisarstwo. Niektórzy stwierdzą, że programowanie również jest formą sztuki na swój specyficzny sposób, przynajmniej w wykonaniu mistrzów w tej dziedzinie. Jeśli marzysz o stworzeniu swojej własnej gry komputerowej nie musisz być współczesnym człowiekiem renesansu znającym się na wszystkim. Dla ludzi takich jak Ty stworzono wiele narzędzi, które umożliwiają produkcje gier w domowym zaciszu. Jak stworzyć własną grę? Od czego zacząć? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej.

Najlepsze oprogramowania do tworzenia gier wideo

Niezależnie od tego, czy jesteś dobrym rysownikiem i masz ciekawe koncepcje postaci, czy doświadczonym programistą z rozległą wiedzą o tym jak programować gry, idealnym narzędzie dla Ciebie będzie program dedykowany produkcji gier.

Jeśli masz setki tysięcy złotych i wieloletni bagaż doświadczeń w profesjonalnym programowaniu, możesz zakupić licencję takiego programu jak CryEngine. To nie Ty prawda? Dla większości ludzi to po prostu nierealne. Zastanawiając się jak stworzyć grę komputerową, musisz wybrać odpowiednie oprogramowanie, które odpowiada Twoim umiejętnościom. Do wyboru jest wiele bezpłatnych i płatnych opcji, a każda z nich ma własny zestaw zalet i narzędzi do stworzenia gry wideo według Twojego, własnego projektu. Niezależnie od tego, czy chcesz wymyślić Ponga na nowo, czy marzy Ci się fascynująca przygodówka lub gra RPG – poniżej na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Ważna uwaga dla początkujących twórców gier – narzędzie samo nie tworzy gry i jej nie definiuje. Wybierz silnik, który najbardziej Ci odpowiada i który najlepiej pasuje do historii, którą chcesz opowiedzieć. Kuszące jest użycie czegoś takiego jak Unity lub Unreal Engine, biorąc pod uwagę ich wszechstronność. Jeśli jednak w RPG Maker odnajdziesz się lepiej ze swoim projektem, nie ma problemu z używaniem go.

Unity

Jeśli poważnie myślisz o tworzeniu gier, Unity jest czymś, od czego powinieneś zacząć. Unity pokaże Ci jak stworzyć własną grę, nawet jeśli nie masz o tym dużego pojęcia. To, co jest tak imponujące w Unity, to fakt, że jest wystarczająco potężny, aby wydać tytuł o jakości AAA, będąc jednocześnie przystępnym dla nowicjuszy. Co ważne, możesz go używać za darmo, o ile Twoje rozwijające się studio zarobiło mniej niż 100 000 $ w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Brawo Unity!

Dla samodzielnych twórców lub małych zespołów, Unity jest doskonałym narzędziem do tworzenia gier dzięki ogromnemu wyborowi gotowych assetów. Unity Asset Store oferuje wszystko, od modeli postaci po pełne środowiska, z których większość jest tania lub, w niektórych przypadkach, bezpłatna. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w programowaniu i nie potrafisz modelować postaci, możesz zbudować całą grę za pomocą Unity. Biorąc pod uwagę wysoką jakość większości pakietów w sklepie z zasobami, nawet gra stworzona niedoświadczonymi rękami może być warta wydania i pokazanie jej innym ludziom. Dzięki Unity szybko nauczysz się podstaw w tym, jak stworzyć grę komputerową.

Unreal Engine 4

Dla niektórych Unreal może być lepszym wyborem niż Unity dzięki systemowi Blueprint Visual Scripting. Oprogramowanie używa C ++, ale nie musisz pisać linii kodu, aby dodać skrypty do swojej gry. Gotowe schematy zapewniają wizualną reprezentację tego, co robi Twój kod, umożliwiając połączenie różnych węzłów w celu utworzenia skryptu. Nadal istnieje jednak potrzeba poznania Blueprints, ale jest to o wiele łatwiejsze i na pewno przyjemniejsze niż spędzanie godzin na nauce języka programowania.

Unreal to narzędzie, którego powinieneś używać, jeśli masz poważne aspiracje do pracy w studiu gier AAA. To świetna podstawa do dalszego rozwoju, która przybliży Ci na czym polega praca profesjonalnego projektanta gier. Na szczęście Epic Games zrobiło w ostatnich latach bardzo dużo, aby uczynić silnik bardziej dostępnym. Nie potrzebujesz dużej wiedzy programowaniu o C ++, ani o samym programie jeśli chcesz dowiedzieć się jak programować gry. Unreal ma tętniący życiem rynek gotowych projektów, z którego możesz zaczerpnąć wiele modeli 3D, środowisk, skryptów i wszystko to czego potrzebujesz do stworzenia pełnoprawnej gry.

GameMaker

Jeśli jesteś fanem gier niezależnych, prawdopodobnie natknąłeś się na GameMaker już wiele razy, podczas gry w mniejsze produkcje. Program ma o wiele prostszy próg wejścia, niż dwie wyższe propozycje. Jeśli tworzysz grę 2D i nie potrzebujesz wszystkich funkcji Unity, GameMaker to doskonały wybór.

Nie potrzebujesz też żadnej wiedzy programistycznej. GameMaker jest oparty na własnym języku programowania. GML jest swego rodzaju usprawnieniem C ++. Ponieważ język został stworzony specjalnie dla GameMakera, jest znacznie bardziej intuicyjny niż tradycyjny język programowania. GameMaker zawiera również wizualny edytor skryptów z komendami typu „przeciągnij i upuść”, co oznacza, że możesz łatwo tworzyć kod bez znajomości języka.

RPG Maker MV

Seria RPG Maker ma długą historię, sięgającą 1988 roku. Jest to narzędzie do tworzenia gier 2D, które tworzy wyłącznie gry RPG, a dokładniej JRPG. Program wykorzystuje elastyczność kosztem różnorodności. Możesz stworzyć pełną grę gotową do wydania lub jeśli chcesz, możesz po prostu wcielić się w projektanta poziomów przebierając postaciami i przedmiotami na swojej mapie.

RPG Maker działa na planie sieci. Podczas tworzenia mapy możesz przeciągać kafelki z pola zasobów na ekran, aby uzupełniać otoczenie według swojego uznania. Możesz powiązać wydarzenia z tymi kafelkami lub wybrać losowy współczynnik obecności przeciwników dla całego obszaru. Wszystkie skrypty są już zaprogramowane, co oznacza, że wszystko, co musisz zrobić, to je wybrać i użyć. Jeśli uznasz, że dostępne narzędzie Ci nie wystarczają, możesz rozszerzyć RPG Maker o wtyczki, wykonane przez społeczność. RPG Maker używa Javascript i możesz dowolnie edytować cały kod źródłowy, aby pasował do Twojej gry.

Armory3D

Armory3D to całkowicie darmowy silnik gier 3D typu open source. Główną zaletą Armory3D jest to, że w pełni integruje się z Blenderem, umożliwiając tworzenie i animowanie modeli 3D w ujednoliconym trybie pracy. Ponieważ Blender jest już intensywnie używany w tworzeniu gier, integracja go bezpośrednio z silnikiem gry jest bardzo przystępna. Nie będziesz już musiał martwić się uszkodzonymi modelami lub animacjami, a tym bardziej długim czasem renderowania.

Chociaż program nie jest tak solidny jak Unreal czy GameMaker. Armoury3D to wciąż dobre narzędzie, które ciągle się rozwija. Warto zastanowić się nad wyborem tego programu, zwłaszcza że umożliwia stworzenie naprawdę oryginalnych produkcji.

Zacznij od czegoś małego

Jeśli jesteś początkującym twórcą gier, prawdopodobnie wielokrotnie słyszałeś to samo – mierz siły na zamiary. Gry wideo łączą w sobie tak wiele różnych dziedzin, że samodzielne stworzenie ogromnej gry jest mało prawdopodobne, jeśli niemożliwe. Jest to główny powód, dla którego większość tytułów niezależnych to proste gry 2D.

Bądź oryginalny

Najbardziej oczywistym sposobem na wyróżnienie swojej produkcji na tle innych jest dobra narracja, jakiś interesujący pomysł, który przyciąga gracza. Jednak, jeśli spojrzeć na inne udane gry małych studiów, ich fenomen często jest on oparty na rozgrywce. Jeśli potrafisz stworzyć interesującą mechanikę, wykorzystaj to. Nada ona Twojej grze lepszy kierunek i lepiej zdefiniuje jej zakres.

Rozwijaj się

Nie chcesz chyba tworzyć swojego magnum opus za pomocą narzędzia, którego wciąż się uczysz. Gdy już zdecydujesz się na silnik, poświęć trochę czasu na tworzenie bardzo prostych gier i tworzenie prototypów interesujących Cię mechanik. Zanim zaczniesz tworzyć swoją pierwszą grę, powinieneś czuć się komfortowo z narzędziem, którego używasz. To trudne zadanie, ale jeśli najpierw skupisz się na eksperymentowaniu, nauczysz się obsługi oprogramowania w mgnieniu oka. Jak stworzyć własną grę? Najlepszym nauczycielem jest praktyka

Zostań częścią społeczności

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić na samym początku Twojej przygody z tworzeniem gier, jest samodzielne rozwijanie gry. Proces ten może być niezwykle trudny i wymagający technicznie, dlatego warto stać się częścią społeczność, która jest na podobnym poziomie zaawansowania, aby uzyskać wsparcie i uniknąć wypalenia.

Proces i struktura projektowania gry

Proces projektowania gry można podzielić na dwie części: preprodukcję i produkcję. Na etapie przedprodukcyjnym projektant gry stworzy dokument dotyczący projektu gry, który przedstawia strukturę gry, o czym ma być i jak będzie działać. Etap produkcji obejmuje programowanie, grafikę, efekty dźwiękowe i inne aspekty tworzenia gry. W tej sekcji omówimy różne aspekty gier komputerowych, takie jak ich struktura i proces. Porozmawiamy również o tym, jak te aspekty ewoluowały w czasie wraz z technologią i zmieniaj gry z bardziej pasywnych na bardziej interaktywne. 

Gry komputerowe istnieją od dawna, z tytułami takimi jak Spacewar! i Pong wypuszczony w latach 60. XX wieku. Początkowo gry komputerowe były znacznie prostsze niż te, którymi są dzisiaj. Gracz kontrolował jedną lub dwie postacie, które angażowały się w walkę lub rozwiązywały łamigłówki na tzw. siatkę. Celem gry było sprawienie, by gracz wygrał. 

Jak wybrać odpowiedni silnik gry?

Wybór odpowiedniego silnika gry nie jest trywialnym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak jakość wizualna, łatwość użytkowania, koszt i wiele innych.

Jakość wizualna Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest jakość wizualna silnika gry. Jeśli chcesz, aby Twoja gra wyglądała jak film Marvela, będziesz chciał użyć UE4. Jeśli szukasz bardziej realistycznego i wiarygodnego wyglądu, Unreal Engine 4 może nie być najlepszą opcją. Aby wybrać silnik z tych wszystkich , musisz wziąć pod uwagę, jak ma wyglądać gra.

Unity to bardzo potężne i wszechstronne narzędzie do tworzenia poziomów do gier wideo. Możesz tworzyć wszystko, od prostych platformówek po złożone gry RPG, a także realistycznie wyglądające światy 3D, których w innym przypadku nie dałoby się stworzyć za pomocą innych narzędzi.  Unity ma również możliwość tworzenia złożonych i szczegółowych gier 2D, wraz z pełną obsługą modeli 3D.